Locked Shields 2025

May 15, 2025
Slovenija z vrhunskimi strokovnjaki za kibernetsko varnost – 3. mesto na vaji Locked Shields 2025, med njimi ugledni člani Slovenskega tehnološkega foruma, GIZ

Prejšnji teden se je zaključila vaja kibernetske obrambe in strateškega odločanja Locked Shields 2025, ki vsako leto poteka v organizaciji Natovega centra odličnosti za kibernetsko obrambo (angl. North Atlantic TreatyOrganization Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence – NATO CCDCOE).Predstavniki Slovenije so dokazali, da imamo domače vrhunske strokovnjake za kibernetsko varnost. Med njimi smo v Slovenskem tehnološkem forumu, GIZ (STF)izjemno ponosni na naše člane, podjetja SSRD, Koofr in 3fs Nordic, ki so ponovno dokazali, da sodijo v sam vrh na svetu po znanju, veščinah in izkušnjah.

Slovenija je letos tekmovala skupaj z Italijo in predstavniki Nacionalne garde Kolorada iz ZDA in skupaj so dosegli 3. mesto, najvišjo uvrstitev do zdaj. Brez skromnosti lahko rečemo, da gre za olimpijske igre - 4000 udeležencev iz 41.držav - na področju kibernetske obrambe in zagotavljanja varnosti in da so takšni uspehi izjemni in dokaz, da imamo v Sloveniji res vrhunske strokovnjake s tega področja, česar se žal pogosto niti ne zavedamo.

Letošnje osvojeno tretje mesto ni naključno in dokazuje, da imamo v Sloveniji elitne strokovnjake za kibernetsko varnost, ki bi nam jih lahko zavidale mnoge države. Prvič zato, ker velja izpostaviti odlično sodelovanje in prizadevnost Ministrstva za obrambo Republike Slovenije, ki iz leta v leto omogoča napredek na tem področju. Drugič, ker je to dokaz in primer dobre prakse uspešnega in zglednega sodelovanja državnih organov in gospodarstva. In tretjič, ker je letošnji rezultat plod večletnega ciljno usmerjenega dela, pridobivanja znanj in izkušenj pri slovenskih podjetjih in s ponosom lahko rečemo, da premagujemo mnoge profesionalne ekipe.

Predstavniki podjetij – članov STF, ki so se udeležili te vaje, so povedali:

Gregor Spagnolo, SSRD: “Uspeh, ki smo ga dosegli na vaji, ni plod naključja, temveč štiriletnega truda in sodelovanja med javnim in zasebnim sektorjem. Z izjemnim partnerstvom in prizadevanji vseh vključenih, tako iz podjetij kot iz državnih organov, smo dokazali, da skupaj zmoremo več. Ta dosežek ni samo dokaz naših vrhunskih strokovnjakov, ampak tudi potrditev, da lahko s skupnimi močmi, znanjem in izkušnjami premikamo meje in dosežemo izjemne rezultate.”

Damjan Matičič, Koofr:"Vaje Locked Shields smo se udeležili že tretje leto zapored in ponovno dokazali, da ima Slovenija ne zgolj podjetja in strokovnjake iz zasebnega ter javnega sektorja, ki so kompetentni za obrambo pred kibernetskimi grožnjami na svetovnem nivoju, temveč da zmorejo zelo dobro sodelovati in dosegati zares odlične rezultate." 

Andraž Logar, 3fs:“Če se zavedamo, da so to olimpijske igre, se potem zavedamo tudi tega, daje cilj vsakega strokovnjaka ali športnika: medalja. Peto leto zapored cvetober kibernetskih strokovnjakov, podjetij in predstavnikov javnega sektorja skupaj kreiramo reprezentanco najboljših. In letos nam je uspelo. A za ponovitev tega uspeha bo potrebno še več dela, še več ambicij in še bolj profesionalno okolje. Komaj čakamo na novo vabilo Ministrstva za Obrambo, za Locked Shields 2026!”

Kot so zapisali organizatorji v Sloveniji, Ministrstvo za obrambo v sodelovanju z Ministrstvom za digitalno preobrazbo, je “cilj vaje v Sloveniji tudi vzpostaviti tesnejše sodelovanje med javnim in zasebnim sektorjem na področju kibernetske varnosti in obrambe, zato poleg vadbencev državnih organov na vaji sodelujejo tudi predstavniki gospodarskih družb”.

Čeprav so kibernetske grožnje praviloma očem skrite, so nekaj neoprijemljivega, a le, dokler se nam ne zgodi kibernetski napad ali druga oblika zlorabe. Takrat pasem nam lahko zamegli pred očmi, srčni utrip se poveča in prva misel je zagotovo – kaj pa zdaj, kdo nam lahko pomaga, kdo nas lahko reši?

In ravno to kot izjemno pomembno izpostavljamo v STF, tudi v luči nove zakonodaje s področja informacijske varnosti na eni strani in vedno pogostejših kibernetskih groženj in napadov na drugi strani. Zavedanje o pomembnosti zagotavljanja ustrezne informacijske in kibernetske varnosti se v Sloveniji sicer izboljšuje, bo pa potrebno še več formalnega in neformalnega izobraževanja, stalnega usposabljanja, predvsem pa še več finančnih vlaganj, tako s strani podjetij kot države. Za slednjo naj bo imperativ smotrnost in transparentnost pri razporejanju javnih sredstev (večinoma preko razpisov).

Zato bi si želeli še, da država vzpostavi ustrezno infrastrukturo za kontinuirano izobraževanje strokovnjakov za kibernetsko obrambo in zagotavljanje varnosti, da se še bolj investira v to področje in daje priložnost domačim podjetjem in strokovnjakom. Nenazadnje bo potrebno tudi širše ozaveščanje in ena od zelo privlačnih oblik so zagotovo tekmovanja ali simulacije kibernetskega napada, ki bi jih lahko v živo spremljali kot zainteresirani posamezniki.

Naj zaključimo: slovensko znanje s področja kibernetske obrambe in varnosti naj postane pomemben “izvozni artikel”, ki je že danes cenjen in priznan izven naših meja. Znanje pa ima in ustvarja tisto pravo dodano vrednost za resnični razvojni preboj Slovenije, kar je tudi vizija delovanja Slovenskega tehnološkega foruma.

STF logo symbol in black color